SOCAR "Goldman"a məxsus səhmləri aldı
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) törəmə şirkəti olan "SOCAR Türkiyə" Türkiyənin Egey bölgəsindəki "Petlim" konteyner terminalında "Goldman Sachs International" şirkətinin 30 faiz payını alıb.
“Petlim”in səhmlərinin 70 faizi “SOCAR Turkey”in törəmə şirkəti olan “Petkim”ə məxsusdur.
2015-ci ildə "Goldman Sachs" "Petlim" (sonradan "SOCAR Terminal" adlandırıldı) səhmlərini müvəqqəti satış opsionu şərtləri ilə almışdı. Bu il geri satış tarixinin vaxtı çatıb.
Qeyd edək ki, "SOCAR Türkiyə" 2008-ci ildə Petkim səhmlərinin 51 faizini aldıqdan sonra Türkiyədə kommersiya fəaliyyətinə başlayıb. Buraya Petkim, TANAP, STAR neft emalı zavodu, SOCAR Terminal, Petkim RES (külək stansiyaları), Bursagaz, Kayserigaz, Enervis, SOCAR Enerji Ticaret, Millenicom, SOCAR Ticaret və SOCAR Depolama kimi şirkətlər daxildir.
Şirkət neft-kimya məhsullarının istehsalı, təbii qazın emalı, ticarəti və paylanmasına diqqət yetirir.
"Şirketimizin 19 Aralık 2014 tarihli özel durum açıklamasında belirtildiği üzere; Goldman Sachs International ("GSI") ve hakim ortağımız SOCAR Turkey Enerji A.Ş. ("STEAŞ") ile yapılan görüşmeler neticesinde, Şirketimizin halen %70 oranında sahip olduğu bağlı ortaklığı Petlim Limancılık Ticaret A.Ş. ("Petlim")'nin sermayesinin kalan %30'unu temsil eden hisse, 2014 yılında GSI tarafından 250 milyon ABD Doları bedel karşılığında satın alınmış ve diğer taraftan GSI, STEAŞ ile söz konusu hisselere yönelik yedi yıl vadeli bir geri satma opsiyonu anlaşması imzalamıştı.
Hakim ortağımızdan Şirketimize ulaşan bilgiye göre, GSI söz konusu anlaşmadan kaynaklanan geri satma hakkını kullanmış olup, Petlim'in yukarıda sözü edilen işleme konu olan ve sermayesinin %30'unu temsil eden hissesinin STEAŞ tarafından satın alınması işlemi tamamlanmıştır. İşlem neticesinde STEAŞ Petlim'de %30 oranında pay sahibi olurken, Şirketimizin %70 oranındaki pay sahipliği devam etmektedir".