SOCAR Türkiyədə yeni şirkət ala bilər
SOCAR Türkiyədə maye yanacaq satışı sektorunda yer almağı planlaşdırır.
"Marja" Türkiyə mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bunu "SOCAR Türkiyə" şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Vaqif Əliyev bildirib.
O, "Satış sektorunda da yer almaq üçün Petrol Ofisi-nin satışı ilə maraqlandıq. Ancaq qiymət səbəbi ilə çəkildik. Ya yeni şirkət qura bilərik və ya başqa satınalma edə bilərik" deyib.
Qeyd edək ki, SOCAR Türkiyədə Star Neftayırma Zavodunu inşa edir. Zavodun inşası 2018-ci ildə tamamlanacaq. Bundan başqa, SOCAR Türkiyədə neft məhsulları istehsal edən PETKİM-in sahibidir. Şirkət Petkim yarımadasında neft-kimya məhsullarının istehsalı üçün yeni bir layihə üzərində də çalışır. "Yeni layihə "ikinci bir Petkim" ola bilər", - Vaqif Əliyev bildirib.
Xəbər verdiyimiz kimi, Avstriyanın enerji şirkəti OMV-nin 100 faiz səhminə sahib olduğu Petrol Ofisi-ni 1 milyard 368 milyon avroya Hollandiyanın "Vitol Group" şirkətinə satıb. SOCAR və Saudi Aramco şirkətləri də Petrol Ofisi-ni almaq niyyətində idi.