Avtomobil idxalında sıçrayış!
2017-ci ilin Yanvar-May aylarında Azərbaycana 2 657 ədəd avtomobil (nəqliyyat vasitəsi) gətirilib.
“Marja” Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, Yanvar-May aylarında 36 ədəd avtobus, 2240 ədəd minik avtomobili, 347 ədəd yük avtomobili, 34 ədəd xüsusi təyinatlı avtomobil idxal olunub.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2016-cı ilin Yanvar- May aylarında Azərbaycana 2 233 ədəd avtomobil, o cümlədən 1939 ədəd minik avtomobili, 204 ədəd yük avtomobili, 32 ədəd avtobus, 58 ədəd xüsusi texnika idxal olunmuşdu.
Beləliklə, ötən ilin ilk 5 ayı ilə müqayisədə bu ilin anoloji dövründə cəmi nəqliyyat vasitələrinin idxalı 454 ədəd və ya 19%, minik avtomobillərinin idxalı isə 306 ədəd və ya 15,8%, yük avtomobillərinin idxalı isə 143 ədəd və ya 70% artıb artıb.
Mayda 714 ədəd cəmi nəqliyyat vasitələri, o cümlədən 620 ədəd minik avtomobilləri, 79 ədəd yük avtomobilləri, 10 ədəd avtobus, 5 ədəd xüsusi texnika idxal olunub.
Qeyd edək ki, Apreldə 512 ədəd cəmi nəqliyyat vasitələri, o cümlədən 435 ədəd minik avtomobilləri, 73 ədəd yük avtomobilləri, 1 ədəd avtobus, 3 ədəd xüsusi texnika idxal olunmuşdu. Beləliklə, aylıq müqayisədə avtomobil idxalı 202 ədəd və ya 39,4% artıb.