Ötən il Azərbaycandan kapital çıxışı 2 dəfədən çox artıb
Ötən il Azərbaycandan 5 milyard dollardan çox kapital çıxarılıb.2021-ci ildə Azərbaycana cəlb olunmuş birbaşa investisiyalar 4 milyard 795.3 milyon dollar, cəlb olunmuş investisiyaların repatriasiyası (geri qaytarılması) 6 milyard 960 milyon dollar təşkil edib.
Xatırladaq ki, 2020-ci ildə Azərbaycana cəlb olunmuş birbaşa investisiyalar 4 milyard 527.7 milyon dollar, cəlb olunmuş investisiyaların repatriasiyası 4 milyard 472.2 milyon dollar təşkil etmişdi.
Marja Mərkəzi Bankın açıqladığı 2021-ci il üzrə Azərbaycan Respublikasının Tədiyyə balansına istinadən xəbər verir ki, 2021-ci il üzrə tədiyə balansında birbaşa investisiyalar maddəsinin neft-qaz sektoru üzrə xalis maliyyə öhdəliklərinin (-2 milyard 903 milyon dollar) azalması cəlb olunmuş investisiya ilə (4 milyard 4.9 milyon dollar) kapitalın repatriasiyası (6 milyard 907.9 milyon dollar - əsasən beynəlxalq neft-qaz konsorsiumların payına düşən xam neft və təbii qaz şəklində olan kapital repatriasiyası) arasındakı fərqdən formalaşır. Qiymətləndirmələrə görə qeyri-neft sektoruna cəlb olunmuş birbaşa investisiyaların ümumiməbləği 790.3 milyon dollar (30.5% artım) olmuşdur", .- Tədiyyə balansında bildirilir.
Bir sıra iqtisadçılara görə maliyyə hesabının kəsiri ölkədən kapitalın xalis çıxışını göstərir. Maliyyə hesabı - xalis maliyyə aktivlərilə xalis maliyyə öhdəliklərinin cəmidir. Ötən il tədiyə balansının maliyyə hesabının kəsiri 2020-ci illə müqayiədə 2,1 dəfə artaraq - 5 milyard 52.4 milyon dollar təşkil edib (2020-ci ildə - 2 milyard 400.8 milyon dollar).