Xalq Bank 2022-ci ilin ilk altı ayının yekunlarını açıqladı
Azərbaycanın ən böyük özəl banklarından biri olan ASC “Xalq” Bankı 2022-ci ilin birinci yarısı üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
Bankın yaydığı press-relizdə bildirilir ki, “Xalq” Bankı stabil artım nümayiş etdirməklə aktivlərini ilin əvvəli ilə müqayisədə 193 milyon manat və ya 8.25% artıraraq 2 milyard 532.4 milyon manata çatdırıb.
Bank 2022-ci ilin ilk yarımilini 11 milyon 830 min manat xalis mənfəətlə başa vurmuşdur ki, bu da 2021-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 6 milyon manat daha çoxdur. Hesabat dövrünün sonuna Bankın cəmi kapitalı 456.3 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən 6 aylıq dövr ərzində Bankın kredit portfelinin həcmi 54.4 milyon manat (3.83%) artaraq 1 milyard 473.4 milyon manat, depozit portfelinin həcmi isə 162.3 milyon manat (10.52%) artaraq 1 milyard 705.61 milyon manat təşkil etmişdir.
Xalq Bank əsas maliyyə göstəricilərinə görə ölkənin üç ən böyük özəl banklarından biri olmaqla bank sektorunda öz mövqeyini qoruyub saxlamaqdadır.