Azərbaycanlıların bu il Türkiyədə aldığı mənzillərin sayı açıqlandı
2022-ci ilin yanvar-noyabr aylarında (11 ayda) azərbaycanlılar Türkiyədə 1191 mənzil (ev) alıblar.
Marja.az Türkiyə Statistika Xidmətinə istinadən xəbər verir ki, azərbaycanlılar yanvarda 89, fevralda 93, martda 115, apreldə 156, mayda 118, iyunda 131 mənzil, iyulda 65, avqustda 106, sentyabrda 115, oktyabrda 99, noyabrda 104 ev alıblar. Beləliklə, oktyabr ayı ilə müqayisədə noyabr ayında azərbaycanlıların Türkiyədə aldığı mənzillərin sayı artıb.
Xatırladaq ki, azərbaycanlılar 2021-ci ilin yanvar-noyabr aylarında Türkiyədə 1332, o cümlədən yanvarında 68, fevralında 77, martında 106, aprelində 131, mayında 47, iyununda 164 mənzil, iyulunda 127, avqustunda 138, sentyabrında 162, oktyabrında 120, noyabrında 185 mənzil almışdılar.
Noyabrda azərbaycanlılar Türkiyədə ev alan xaricilər arasında 10-cu yeri tutublar.
Xaricilərə satışlarda yenə ruslar birinci yerdədir
Türkiyədə mənzil satışları noyabr ayında ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə 34,1% azalaraq 117 min 806 olub.
Xaricilərə mənzil satışı noyabr ayında ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə 17,4% azalaraq 6 min 83 mənzil təşkil edib. Noyabrda xaricilərə ev satışının ümumi mənzil satışlarında payı 5,2 faiz təşkil edib. Xaricilərə mənzil satışında 2 min 616 ev satışı ilə Antalya birinci yeri tutub. Antalyanın ardınca 733 ev satışı ilə İstanbul və 567 ev satışı ilə Mersin gəlir.
Noyabrda Rusiya Federasiyası vətəndaşları Türkiyədən 2 min 575 ev alıblar. Rusiya Federasiyası vətəndaşlarının ardınca 510 mənzil alışı lə İran, 331 mənzil alışı ilə İraq və 277 mənzil alışı ilə Ukrayna vətəndaşları yer tutur.