Hava Limanı ən yüksək göstəriciyə nail olub
Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanı 2017-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində 1,69 milyon sərnişinə xidmət göstərmişdir ki, bu da ötən ilin analoji göstəricisindən 31 faiz çoxdur.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanının mətbuat xidmətindən “Marja”ya daxil olmuş məlumata görə, təkcə iyun ayında 322 min nəfərə xidmət göstərilmişdir ki, bu da ilk dəfə olaraq 2014-cü ildən bəri sərnişinlərin ümumi sayına görə və 2012-ci ildən bəri isə artım göstəricisinə görə ən böyük rəqəmdir.
Cari ilin birinci yarısında “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) milli aviadaşıyıcısının payına 960 min sərnişin düşmüşdür ki, bunun da 252 min nəfəri daxili reyslərlə daşınmışdır.
Sərnişinlərin 85 faizi (1 milyon 438 min nəfər) beynəlxalq reyslərin payına düşmüşdür. Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava limanının beynəlxalq daşımalarının 49,2 faizi AZAL-ın, 50,8 faizi xarici aviadaşıyıcıların payına düşmüşdür.
Hazırda Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanından 50 müxtəlif şəhərin 53 hava limanına reyslər yerinə yetirilir.
İyun ayında Rusiyanın “IRAERO” aviaşirkəti Krasnoyarsk şəhərindən Bakıya uçuşlar yerinə yetirməyə başlamışdır. Cari ilin sentyabr ayından Azərbaycan aşağı büdcəli aviaşirkəti “Buta Airways”in uçuşları gözlənilir.
Qeyd edək ki, bu ilin iyul ayından etibarən “FlyDubai” aviaşirkəti Qəbələ hava limanına müntəzəm reyslər yerinə yetirməyə başlamışdır.