Sığorta bazarının göstəriciləri açıqlandı - SON RƏQƏMLƏR
Sığorta haqları 55%, ödənişlər isə 4% artıb.
2018-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində ölkədə fəaliyyət göstərən 21 sığorta şirkəti tərəfindən 301.4 mln. manat məbləğində sığorta haqları toplanıb və 78.5 mln. manat məbləğində sığorta ödənişi həyata keçirilib. Bu barədə "Marja"ya Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasından bildirilib.
2017-ci ilinilk 4 ayı ərzində hesablanmış sığorta haqları 194 milyon 172 min manat təşkil etmiş, 75 milyon 319 min manat manat sığorta ödənişi həyata keçirilmişdi. Beləliklə, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2018-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində yığımlar 55%, ödənişlər isə 4% artıb.
Könüllü sığorta bazarı üzrə haqlar 220.9 mln. manat, ödənişlər isə 56.9 mln. manat təşkil edib. İcbari sığorta bazarı üzrə haqlar 80.5 mln. manat, ödənişlər isə 21.6 mln. manat olub.
2018-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində sektor üzrə məcmu sığorta haqlarının 73.3%-i könüllü, 26.7%-i isə icbari sığorta növlərinin payına düşüb. Sığorta ödənişlərinin 72.5%-i könüllü, 26.5%-i isə icbari sığorta növləri hesabına formalaşıb.
2018-ci ilin yanvar-aprel ayları ərzində sığorta şirkətləri və sinifləri üzrə hesablanmış sığorta haqları və ödənişlərə dair ətraflı məlumatlar sığorta bazarının icmal göstəricilərində öz əksini tapıb.