SOCAR-dan 2 milyard dollaralıq ikinci "Petkim" investisiyası
SOCAR Türkiyədə ikinci neft-kimya kompleksini qurmağı planlaşdırır.
"Petkim"in Baş direktoru Anar Məmmədov bildirib ki, Türkiyədə planlaşdırdıqları ikinci neft-kimya kompleksi "Petkim"lə eyni bölgədə olacaq və mövcud infrastrukturdan istifadə edəcəkldir:
"Təxminən 2 milyard dollar səviyyəsindəki bu investisiya üçün 2019-da araşdırma işlərinin nəticələrini görəcəyik. "Petkim"in yeni sərmayəsini Türkiyə bazarına yönümlü edəcəyik. Bazar böyüyərsə xaricə getməyə maraqlı deyilik. Bu səbəbdən məhsulların böyük bir qismi Türkiyədə satılacaq",- deyib.
"İkinci bir STAR yarana bilər"
Məmmədov, hazırda "Petkim" üçün xam maddələri Rusiya, Yunanıstan, Rumıniyadan idxal etmək məcburiyyətində olduqlarını, ancaq "STAR" nerf emalı zavodu işə düşəndən sonra "Petkim"in idxalının sıfırlanacaq deyib.
Yeni neft-kimya investisiyasından sonra isə yenə xammal idxal etmək məcburiyyətində qalacaqlarına işarə edən Məmmədov, "Türkiyə bazarı o qədər böyük və sürətli böyüyür ki, dünyadakı ən böyük bazarlardan biridir. Bəlkə gələcəkdə yeni bir zavod da qura bilərik",- deyib.
Məmmədov, yeni neft-kimya investisiyasının layihələndirmə və tikinti müddətinin isə təxminən 5 il davam edəcəyini sözlərinə əlavə edib.