Honda 300 mindən çox avtomobilini geri çağırır
Honda təhlükəsizlik kəmərlərinin nasazlığına görə ABŞ-da 300 mindən çox Accords və HR-V modellərini geri çağırır.
Marja xəbər verir ki, avtomobil istehsalçısı bir sıra 2023-2024 Accords və HR-V-lərin ön təhlükəsizlik kəmərlərində qabaqlayıcı pərçimlərin əskik olduğunu bildirib. Honda qeyd edib ki, nasazlıq toqquşma zamanı yaralanma riskini artırır.
Minik avtomobilində təhlükəsizlik kəmərinin taxılması ölüm ehtimalını 45%, orta və kritik xəsarət riskini isə 50% azaldır.
Honda may ayında təhlükəsizlik kəməri problemi ilə bağlı ilkin şikayət aldığını qeyd edib.
Noyabrın 16-na olan məlumata görə, Honda nasazlıq nəticəsində xəsarət alan və ya ölənlərlə bağlı heç bir məlumat almayıb.
Bu, Honda-nın bir həftə ərzində ikinci böyük geri çağırışıdır. Noyabrın 17-də şirkət mühərrikə zərər verə biləcək istehsal xətası səbəbindən təxminən 250 000 avtomobili geri çağırdığını elan edib. Honda bu il ümumilikdə 1 milyondan çox avtomobilə təsir edən 14 başqa geri çağırış edib.
Honda şərh sorğularına dərhal cavab verməyib.
Bu geri çağırışdan təsirlənən avtomobil sahibləri ilə 8 yanvar 2024-cü il tarixindən sonra poçt vasitəsilə əlaqə saxlanılacaq və avtomobillərini Honda dilerinə yoxlanmaq üçün apara biləcəklər. Dilerlər lazım olan hissəni pulsuz əvəz edəcəklər.