Feyxoa təsərrüfatları qurmaq üçün 2 kooperativə toxum maliyyəsi təmin ediləcək - “Gənc Aqrosahibkarlar” layihəsi başladı
31 may 2024-cü il tarixində “Gənc Aqrosahibkarlar” layihəsinin rəsmi açılış konfransı keçirilib.
Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının İcraçı Direktoru Jalə Hacıyeva bildirib ki, Birləşmiş Krallığın Xarici İşlər, Birlik və İnkişaf Ofisinin (FCDO) maliyyələşdirdiyi layihə bir neçə tərəfdaşın koalisiyası (Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMFA), “Finance and Social İnnovation Consulting” MMC (FSIC), Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), “ASK Business Counsulting” MMC və "Dəmirağac" Ekoloji İctimai Birliyi) tərəfindən həyata keçiriləcək.
Onun sözlərinə görə, “Gənc Aqrosahibkarlar” layihəsinin ümumi məqsədi innovativ və ekoloji cəhətdən təmiz kənd təsərrüfatı texnikası, texnologiyaları və müasir kənd təsərrüfatı xidmətlərinin tətbiqində yeni nəsil gənc kənd sahibkarlarına kömək etməklə Azərbaycanda ev təsərrüfatlarının inkişafına və yoxsulluğunun azaldılmasına töhfə verməkdir. Layihənin xüsusi məqsədi isə, 2025-ci ilə qədər Lənkəran, Astara, Lerik və Masallı rayonlarında fermerlər, xüsusilə də kənd təsərrüfatı ilə məşğul olan gənclər üçün davamlı məşğulluğun və gəlirlərin yaradılmasıdır.
Layihə çərçivəsində Azərbaycanın cənub bölgəsində yaşayan 70 gəncin (35 kişi və 35 qadın) kənd təsərrüfatı ilə məşğulluğunun artırılması; tərəvəz və meyvə dəyər zəncirlərinə dövlət və özəl sektorun maliyyələşdirilməsinin artırılması; kənd təsərrüfatı xidmətləri üzrə investisiya siyasətini effektiv formalaşmasına dəstəyin olunması, yaxşı təcrübələrin tətbiqinə təsirin və bu sahədə dövlət özəl tərəfdaşlığının gücləndirilməsi; fermerlərin permakultura konsepsiyası sahəsində biliklərinin artırılması, iqlim dəyişikliyinin onların dolanışıq vasitələrinə təsirinə qarşı dayanıqlılığın artırılmasını; iki feyxoa kooperativinin yaradılması, fermerlərin bazarlara çıxışının artırılması planlaşdırılır.
Layihə 19 oktyabr 2024-cü il tarixinədək davam edəcəkdir.
Tədbirdə AMFA-nın Müşahidə Şurasının sədri Cəlal Əliyev də çıxış edib. O qeyd edib ki, dünya bir çox mürəkkəb və sürətlə inkişaf edən problemlərlə üz-üzədir. Əhalinin sayının artması təhlükəsiz və zəngin qida tələb edir. Azalmaqda olan su ehtiyatları daha səmərəli idarə edilməlidir. İqlim dəyişikliyinin təsirləri artıq hiss olunur və kənd təsərrüfatı bunlara davamlılıq yaratmaq üçün uyğunlaşdırılmalıdır. Bu problemlərin böyüklüyünü nəzərə alaraq, kənd təsərrüfatında innovativ yanaşmalar tapmaq indi həmişəkindən daha vacibdir.
"Biz həmçinin bilirik ki, gənclər çox vaxt öz yerli icmalarında mənalı və etibarlı iş imkanları tapmaqda çətinlik çəkirlər. Beləliklə, Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı Səfirliyi dəyərli tərəfdaşlarımızı maliyyələşdirməkdən qürur duyur. Bununla, ənənəvi əkinçilik mədəniyyətinin gəncləri sahibkar olmağa təşviq edən müasir peşəyə çevrilməsinə kömək etmiş oluruq", - Cəlal Əliyev deyib.
Tədbirdə vurğulanıb ki, “Gənc Aqrosahibkarlar” layihəmiz müasir, innovativ və ekoloji cəhətdən təmiz kənd təsərrüfatı texnika və texnologiyalarını tətbiq etmək üçün yeni nəsil gənc kənd təsərrüfatı sahibkarlarına dəstək olmaq məqsədi daşıyır.
Bu layihə vasitəsilə Lənkəran, Astara, Masallı və Lerikdə gənc sahibkarlar permakultura və iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşma üzrə hərtərəfli təlimdən faydalanacaqlar.
"Layihə həmçinin kənd təsərrüfatı üzrə dövlət-özəl müzakirələrini təmin edəcək və iştirakçıların bazara çıxışını artıracaq. Maraqlıdır ki, o, həm də feyxoa təsərrüfatları qurmaq üçün iki kooperativə toxum maliyyəsi təmin edəcək!..
Mən, həm də bu layihənin iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məlumatlılığı artıracağını və gənc kənd təsərrüfatı sahibkarlarının iqlim dəyişikliyinin təsirlərinə uyğunlaşma bacarıqlarını gücləndirəcəyini görməkdən çox şadam.
Təxminən yetmişə yaxın mövcud fermer və gənc aqrosahibkar öz bilik və bacarıqlarını iqlimə davamlı və dayanıqlı əkinçilik texnikaları üzərində quracaqlar.
Əlbəttə ki, bu layihə Azərbaycan COP29-a ev sahibliyi etməyə hazırlaşdığı üçün xüsusilə aktualdır – COP29-un keçiriləcəyi vaxt dünyanın hər yerindən gələn iştirakçılar Bakıda bir araya gələcəklər. Bitki elmi və davamlı kənd təsərrüfatı ilə məşğul olanlar da daxil olmaqla, Britaniya tədqiqatçıları, alimləri, biznes strukturları və rəsmiləri bu müzakirəyə qoşulmağa hazırdırlar.
Sonda bu layihənin iştirakçılarına və təşkilatçılarına bu layihənin uğurlu olması üçün göstərdikləri diqqətəlayiq səy və öhdəliklərə görə səmimi təşəkkürümü bildirmək istəyirəm", AMFA-nın Müşahidə Şurasının sədriəlavə edib.