Neft Fondunun ən çox yatırım etdiyi İT nəhəngləri: “Apple" və “NVIDIA”ya yatırımlar kəskin artıb
Son bir ildə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) listinqdə olan səhmlərinin dəyəri 31% və ya 3,2 mlrd. dollar artaraq 13,5 mlrd. dollara çatıb. Ötən ilin eyni dövründə bu rəqəm 10,3 mlrd. dollar təşkil edib.
Qeyd edilib ki, bu dövrdə Dövlət Neft Fondunun səhmlərinə ən çox yatırım etdiyi TOP-10 şirkətlərə yenə qlobal informasiya texnologiya şirkətləri başçılıq edib. ARDNF-nin ən çox yatırım etdiyi TOP-10 şirkətlərin səhm portfelində də dəyişiklik olub.
Fondun “Apple Inc”yə yatırımları bu ilin III rübündə ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 134 mln. dollar artaraq 574 mln. dollara çatıb. Başqa sözlə, ARDNF-nin səhm portfelində “Apple Inc”in payı 4,3%-dən 4,9%-ə kimi yüksəlib.
Fondun “Microsoft”a yatırımlarının dəyəri 364 mln. dollardan 513 mln. dollara, səhm portfelində payı isə 3,5%-dən 4,3%-ə kimi artıb.
2023-cü ilin ilk yarısından etibarən ABŞ-ın ən iri çip və oyun konsolları üçün qrafik prosessor istehsalçısı “NVIDIA”nın Fondun portfelində payı artmağa başlayıb. Fondun qlobal şirkətdəki səhmlərinin dəyəri cari ilin III rübündə 175 milyon dollardan 505 milyon dollara yüksəlib. Yəni, “NVIDIA-ya yatırımlar son bir ildə 3 dəfə və ya 330 milyon dollar artıb. Bu nəticə ilə İT nəhəngi "Google" və "Amazon"u qabaqlayıb.
ARDNF-in “Amazon”a yatırımları isə son bir ildə 191 mln. dollardan 295 milyon dollara yüksəlib. Həmçinin, Fondun səhm portfelində “Amazon”un payı isə 1,9%-dən 2,5%-ə yüksəlib.
Ən çox yatırım edilən ilk beşliyə 2024-cü ilin ilk rübündən etibarən “Meta platforms” da daxil olub. ARDNF-nin Mark Zukerberqin şirkətinə yatırımları ilin ilk rübü ilə müqayisədə 179 mln. dollardan 212 mln. dollara, portfeldə çəkisi isə 1,4%-dən 1,8%-ə yüksəlib.
ARNDF-in həmçinin, “Google”a aid iki şirkətə ayrılıqda investisiyaları 165 mln. və 143 mln. dollar təşkil edib. TOP 10-luğu 129 mln. dollarla "Broadcom İnc", 127 mln. dollarla "Tesla" və 121 mln. dollarla səhiyyə şirkəti "Eli Lilly&Co" tamamlayır.
Ümumilikdə, ARDNF-nin TOP-10 qlobal nəhənglərin səhmlərinə yatırımları 2 mlrd. 784 mln. dollar təşkil edib.
Qeyd edək ki, bu portfel Dövlət Neft Fondunun “MSCI World” indeksi üzrə kotirovka olunan səhm investisiyalarıdır. Fondun “MSCI Europe ex UK” indeksini izləyən portfel və nağd vəsaitlərin həcmi isə 1.6 milyard ABŞ dolları təşkil edib.