“Bakı Pivə”nin xalis mənfəəti kəskin artıb
“Bakı Pivə” ASC 2019-cu ili 317 min 164 manat xalis mənfəət ilə başa vurub. 2018-ci illə müqayisədə 2019-cu ildə “Bakı Pivə”nin xalis mənfəəti 61% artıb. ASC 2018-ci ili 197 min 38 manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
Marja ASC-nin maliyyə hesabatına istinadən xəbər verir ki, ötən il “Bakı Pivə” ASC-nin əsas əməliyyat gəlirləri 2018-ci il səviyyəsində - 488 min 746 manat təşkil edib.
Ötən il “Bakı Pivə”nin cəmi gəlirləri 544 min 619 manat, cəmi xərcləri isə 227 min 455 manat təşkil edib.
2018-ci illə müqayisədə 2019-cu ildə “Bakı Pivə”nin cəmi aktivləri 14% artaraq 2 milyon 882 min manata yüksəlib. Cəmi aktivlərin 87%-ni və ya 2 milyon 514 min manatını qısamüddətli debitor borcları təşkil edib. Ötən il qısamüddətli debitor borcları 378 min manat artıb.
Keçmiş Xırdalan Pivə Zavodu olan "Bakı-Pivə" ASC-nin əmlakı "Carlsberg Azerbaijan" MMC-nin ( əvvəlki "Baltika Bakı" MMC) icarəsindədir. "Carlsberg Azerbaijan" şirkəti mənzil-qərargahı Danimarkanın paytaxtı Kopenhagen şəhərində yerləşən “Carlsberg Group”a məxsusdur. "Bakı Pivə" ASC-nin də səhm nəzarət paketi “Carlsberg Group” şirkətinə məxsusdur. Pivə istehsalı və satışı ilə "Carlsberg Azerbaijan" şirkəti məşğul olur. Bu səbəbdən gəlirin böyük hissəsi bu şirkət tərəfindən götürülür.