SOCAR bu ilin əvvəlindən xarici banklardan təxminən 700 milyon dollar borc alıb
SOCAR 2020-ci ilin əvvəlindən xarici banklardan 1 milyard 171 milyon manat (cari məzənnə ilə 688,8 milyon dollar) uzunmüddətli və qısamüddətli kredit cəlb edib.
“SOCAR 2020-ci ilin əvvəlindən yerli və beynəlxalq banklardan 964 milyon manat ( 567 milyon dollar), 46 milyon manat (24 milyon avro), 153 milyon manat (537 milyon türk lirəsi), 8 milyon manat (308 milyon rus rublu) məbləğində uzunmüddətli və qısamüddətli kredit cəlb edib", - şirkətin 2019-cu il üçün konsolidasiya edilmi. maliyyə hesabatında qeyd edilir.
Lakin neft şirkəti kredit vəsaitlərini ayıran maliyyə təşkilatlarının adını və bu vəsaitlərin hansı məqsədlər üçün cəlb olunduğunu açıqlamayıb.
Bundan başqa, hesabata əsasən, SOCAR bu ilin əvvəlindən yerli və beynəlxalq banklara kreditlər üzrə 522 milyon dollar (887 milyon manat), 16 milyon GEL (9 milyon manat), 545 milyon türk lirəsi (156 milyon manat), 144 milyon rus rublu (4 milyon manat) və 26 milyon manat məbləğində ödəniş həyata keçirib.