"Daxili bazarı xarici investorlara təhlükəsizlik şərtləri ilə açmağa yönələcəyik"
“Biz daxili bazarımızı vətəndaşlarımıza, kiçik investorlara, o cümlədən xarici investorlara təhlükəsizlik şərtləri ilə açmağa yönələcəyik”.
Bunu Milli Məclisin İqtisadiyyat, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin 2021-ci il büdcə zərfi ilə bağlı keçirilən iclasında Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Elman Rüstəmov deyib.
O bildirib ki, daxili borclanma üçün kifayət qədər resurs mövcuddur: “Bu dövrdə daxili borclanmaya getməli idik. Biz eyni inkişaf mərhələsində formalaşan qonşulara baxsaq, 10%-lik səviyyəyə yaxınlaşan borc var. 10%-lik borc kapital, borc, pul bazarına göstərdiyi təsir baxımından olduqca əhəmiyyətlidir. Daxili borclanma bazarımızı inkişaf etdirmək, struktur baxımından da olduqca əhəmiyyətlidir”.
“Biz indi büdcənin yığcamlaşdırılmasına getsək, ciddi makroiqtisadi risklər yaradarıq”, - Elman Rüstəmov deyib.
Sədr bildirib ki, ölkənin maliyyə buferinin dəstəklənməsi üçün Azərbaycan hökuməti çox ciddi və düşünülmüş iqtisadi manevrlər edir: “Mövcud ehtiyatlardan istifadə edilir, makroiqtisadi sabitlik təmin olunur. İqtisadi subyektlərə, əhaliyə genişmasştablı yardım göstərilir. Bu siyasətdən çıxış strategiyası da olmalıdır. Amma ilk olaraq bunun üçün şərtlər yetişməlidir. Əgər pandemiya ilə bağlı vəziyyət aradan qaldırılsa, biz 2022-ci ilin büdcəsində vəziyyətdən çıxış strategiyası hazırlayacağıq”.